۱۷:۴۸:۴۳ - یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کاهش قیمت مرغ تا هفته آینده
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: با افزایش عرضه مرغ منجمد کیلویی ۵۷۰۰ تومان، قیمت مرغ گرم امروز در میدان بهمن به ۷۱۰۰ تومان کاهش یافته است.

به گزارش مشرق، یوسف جلوخانی نیارکی در نشستی خبری به فعالیت‌های این شرکت برای تنظیم بازار پنج محصول استراتژیک گوشت، مرغ، ذرت، سویا و جو که برعهده این شرکت گذاشته شده است، اشاره کرد و گفت: برای آنکه مرغداران هنگام افت قیمت مرغ متضرر نشوند، هر موقع قیمت این محصول از یک مرزی پایین‌تر می‌آید، شرکت پشتیبانی امور دام به نمایندگی از دولت، این محصول را از مرغداران خریداری می‌کند و به خاطر آنکه مرغدار متضرر نشود، هر کیلو مرغ را به صورت بسته‌بندی شده ۶۴۰۰ تومان از مرغدار خریداری می‌کنیم که همین مسئله در مورد گوشت قرمز هم وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای حمایت از کشاورزان نیز سالانه جو و ذرت در قالب قیمت تضمینی از تولیدکنندگان خریداری می‌شود، خاطرنشان کرد: روند کار به این شیوه است که وزارت جهاد کشاورزی هر منطقه، لیست کشاورزان تولیدکننده را تأیید می‌کند و میزان تناژ محصول و سطح زیرکشت نیز مشخص می‌شود تا این افراد بتوانند محصول جو و ذرت خود را در بورس کالا عرضه کنند.

پرداخت مابالتفاوت قیمت تضمینی جو طی ۳ روز به کشاورزان

جلوخانی نیارکی در مورد جزئیات نحوه عرضه محصولاتی همچون جو و ذرت در بورس کالا خاطرنشان کرد: کشاورز محصول خود را به انبارهای مورد وثوق شرکت ما آورده و رسید انبار می‌گیرد و از طریق کارگزاری‌های بورس کالا، محصول عرضه می‌شود، پس از فروش محصول در عرض سه روز پول به حساب کشاورز واریز می‌‌شود و اگر به عنوان مثال قیمت جو در بورس کالا ۹۰۰ تومان باشد و قیمت تضمینی دولت ۱۰۳۰ تومان باشد، مابه‌التفاوت قیمت تضمینی در عرض سه روز به محض تأمین اعتبار به حساب کشاورز واریز می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه برخی مسائل از جمله دلال‌بازی در بورس به ویژه در مورد محصول جو و ذرت مطرح می‌شود، با رد این موضوع گفت: وقتی محصولی در تابلوی بورس به فروش می‌رسد، یعنی هر کسی از هر نقطه ایران می‌تواند آن محصول را بخرد و امکان دلال‌بازی و واسطه‌گری از طریق بورس وجود ندارد، اگرچه ممکن است دامدار پول نقد نداشته باشد که از بورس بخرد و آن را به فرد دیگری بفروشد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران در مورد نحوه تنظیم بازار مرغ و گوشت نیز تصریح کرد: معمولاً طبق سیاست‌های کشور ذخیره‌سازی استراتژیک برای گوشت و مرغ را بسته به شرایط کشور برای سه تا شش ماه انجام دهیم که اگر به دلایلی دشمن خواست ما را تحت فشار قرار دهد، با مشکل مواجه نشویم.

وی گفت: برای گردش ذخیره و جایگزین کردن آن قبل از تاریخ انقضاء به طور مداوم ذخیره خود را روانه بازار کرده و به جای آن، محصول تازه را جایگزین می‌کنیم.

جلوخانی نیارکی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند ورود یکباره محصولات این شرکت به بازار سبب بر هم زدن توازن و قیمت تعادلی می‌شود، گفت: عرضه به یکباره ۴۵ هزار تن نهاده، مزیت یا ایراد نیست، بلکه ما به دنبال گردش ذخیره‌های خود هستیم.

وی در مورد افزایش قیمت مرغ طی دو هفته اخیر و تنظیم قیمت آن با توزیع بیشتر محصول هم گفت: وزیر جهاد کشاورزی قیمت پایه را برای هر کیلوگرم مرغ ۷۵۰۰ تومان اعلام کرده بودند و اگر قیمت از این بالاتر برود، ما قطعاً با عرضه بیشتر به بازار ورود می‌کنیم، همانطور که در دو سال اخیر با مدیریت بازار مرغ، قیمت‌ها تا حدی به ثبات رسیده است و هر زمانی هم که قیمت مرغ افزایش یافته، به اندازه نیاز مرغ وارد بازار کرده‌ایم.

وی همچنین به ضرورت فرهنگ‌سازی برای مصرف مرغ منجمد اشاره کرد و گفت: نظارت ما برای خرید مرغ منجمد و نگهداری آن بسیار شدیدتر از مرغ گرم است، حتی به نحوه منجمد کردن آن و خرید مرغ به سایز ۱٫۲۰۰ کیلوگرم تا ۱٫۸۰۰ کیلوگرم حساس هستیم تا تمام پروتئین موجود در گوشت مرغ حفظ شود.

عرضه مرغ منجمد کیلویی ۵۷۰۰ تومان

وی از توزیع مرغ منجمد به قیمت کیلویی ۵۷۰۰ تومان برای مصرف‌کننده در ۴۰ مرکز سازمان میادین و تره‌بار تهران خبر داد و گفت: مرغ منجمد در ماشین‌های یخچال‌دار مخصوص در این میادین توزیع می‌شود که حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و شبکه‌های توزیع استان نیز می‌توانند این مدل مرغ را به قیمت کیلویی ۵۳۰۰ تومان درب سردخانه از ما تحویل بگیرند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران همچنین به توزیع مرغ قطعه‌بندی منجمد و کنسرو مرغ هم اشاره‌ای کرد و گفت: در این حوزه هم وارد شده‌ایم و آمادگی آن را داریم تا اینگونه از کالای خود را دراختیار فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان میادین و تره‌بار برای عرضه بیشتر قرار دهیم.

عرضه گوشت تنظیم بازاری کیلویی ۳۱۵۰۰ تا ۳۳ هزار تومان

وی همچنین از عرضه گوشت گرم در فروشگاه های زنجیره‌ای کوروش، شهروند و برخی غرفه‌های سازمان میادین خبر داد و گفت: گوشت لاشه گوسفندی وارداتی کشورهای اورآسیا کیلویی ۳۱۵۰۰ تومان و گوشت لاشه گوسفندی استرالیا کیلویی ۳۳ هزار تومان در این مراکز عرضه می‌شود.

جلوخانی نیارکی با اشاره به نیاز بازار و مصرف گفت:‌ سالانه ۹۵۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور مصرف می‌شود که ۸۵۰ هزار تن آن از طریق داخل تأمین شده و ۱۰۰ هزار تن نیز از طریق واردات تأمین می‌شود که با توجه به تغییر ذائقه مردم و تمایل به گوشت گرم، واردات گوشت تازه را با گوشت منجمد تا حدی جایگزین کرده‌ایم.

شیکه توزیع مناسبی نداریم

وی به نامناسب بودن شبکه توزیع هم اشاره‌ای کرد و گفت:‌همین جا اعلام آمادگی می‌کنیم تا هر شرکتی که امکان توزیع گوشت قرمز و مرغ را در شبکه توزیع دارد، با ما تماس بگیرد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران به مصرف‌کنندگان اطمینان خاطر داد تا هفته آینده و افزایش عرضه مرغ در بازار،‌قیمت این محصول کاهش یابد.

منبع: فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری