۱۴:۳۷:۵۴ - چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 به همت هئیت ولایت و قرارگاه فرهنگی دشت آزادگان؛
جشن خانوادگی ازدواج آسمانی در شهرستان دشت آزادگان برگزار شد
جشن خانوادگی ازدواج آسمانی با همت و همکاری هئیت فرهنگی مذهبی ولایت و رهروان شهداء دشت آزادگان در سالن ارشاد برگزار شد.

سوسنگرد نیوز : جشن خانوادگی ازدواج آسمانی با همت و همکاری هئیت فرهنگی مذهبی ولایت و رهروان شهداء دشت آزادگان، قرارگاه فرهنگی شهرستان دشت آزادگان، پایگاه بسیج آل ابراهیم حوزه یک شهری ، اداره فرهنگ و ارشاد، اداره ورزش جوانان شهرستان دشت آزادگان و با حضور امام جمعه شهرستان حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمیل پور ،کارشناس روانشناسی دکتر حیدر سیاحی ،رئیس هلام احمر آقای ساعدی و هیأت همراه و مردم عزیز و نوعروسان دشت آزادگان در سالن ارشاد برگزار شد.

 

جشن خانوادگی ازدواج آسمانی هرسال به میمنت این روز پر خیر و برکت روز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) در شهرستان دشت آزادگان برگزار می شود .

در ابتدای برنامه، جشن ازدواج با قرائت قاری محترم دشت آزادگان جناب آقای رضا نگراوی منور شد و عطر بوی قرآن در فضا پیچید .

جلسه پرسش و پاسخی در این مراسم صورت گرفت که سوالهایی در رابطه با ازدواج و زمان ازدواج و ویژگی‌های یک ازدواج موفق از دکتر شمیل پور و دکتر حیدر سیاحی پرسیده شد و جوابهایی کاملا آموزنده خدمت عزیزان حضار ارائه دادند.
از جمله سوالات این نشست : اسلام چه معیارهایی را برای ازدواج قرار داده است؟

پاسخ از دید قرآنی و از زبان دکتر شمیل پور: ازدواج در اسلام چند شرط دارد ،البته ازدواج واجب نیست ولی اگر شخصی به حد بلوغ اقتصادی،بلوغ عقلی،رشد و بلوغ مسئولیتی و توانایی به مسئولیت پذیرفتن و اداره کردن زندگی شخصیو همسر خود ،رشد و بلوغ جنسیتی ،برسد می تواند برای ازدواج اقدام کند و زندگی مشترکی را تشکیل دهد .
خداوند می فرماید : هرکسی که می خواهی باش ولی تا زمانی که به رشد و کمال ذو عقلیت کامل نرسیده ای، نمی توانی برای ازدواج اقدام کنی .
تحقیق در امر ازدواج بسیار مهم است و باید با کسی مشورت و حقیق کزد که دلسوز شماست و کاربلد و جامعه شناس باشد چون در امر ازدواج نمی شود به هرکسی اعتماد و از هرکسی پرس و جو کرد. و در آخر با فکر و تصمیم درست توسط خود شخص گزینه مناسب انتخاب شود .

پاسخ از دید روانشناسی دکتر حیدر سیاحی: در امر ازدواج و خواستگاری زوجین و خانواده ها نباید از واژه باید استفاده کنند و لجبازی و کینه دوزی شروع می شود که در آخر نتیجه خوبی بدست نمی آید و ممکن است ازدواج به طلاق و جدایی کشیده شود .

دکتر حیدر سیاحی در ادامه گفت: میانگین طلاق در ایران بیش از نصف است و برای کنترل و پایین آمدن آمار طلاق باید برروی آموزشهای مهارت های زندگی و فرزند پروری بعداز ازدواج بپردازیم ،درواقع باید بر روی افراد متأهل بیشتر سرمایگذاری کرد تا ازدواج آنها بسوی طلاق به دلیل عدم داشتن مهارت و آموزش های کافی کشیده نشود .

خانواده ها یک فکر و عقیده ی بسیار قدیمی و کاملا غلطی را بر روی جوانان خود پیاده می کنند که کار بسیار نادرستی است و آنها همیشه می گویند که بگذار ازدواج کند حتما درست و عاقل میشه، نخیر ، پدر و مادر عزیز این طرز فکر کاملا اشتباه است و بجای یک نفر ، دو نفر را در چاهی از مشکلات می اندازید .

وظایف در زندگی وماندن کنار خانواده نیازمند چه معیارهایی است ؟

پاسخ قرآنی دکتر شمیل پور : طبق احادیث و آیات الهی زوج باید روزش به ۴قسمت تقسیم کند ،قسمتی برای مناجات/قسمتی برای امرار معاش/قسمتی برای دیدوبازدید و داشتن صله ارحام/قسمتی را مختص همسر و انس با همسرش قرار دهد.
پیامبر اکرم می فرماید : مردی که در زندگی زناشویی با خانواده و همسر خود خوب باشد دارای امتیازات است چون خوب بودن کنار خانواده از توصیه های اسلام است .
دکتر شمیل پور در ادامه گفت: مرد و زن هر کدام وظایفی دارن که در هیچ کتابی بر اجباری انجام دادنشان تاکید نشده ولی زوجین با تفاهم و برنامه ریزیرمی توانند زندگی خود را اداره دکنند و هیچکدام از زوجین نباید بگوید که این وظیفه خانمانه اس و نمی شود من انجامش دهم و زن هم نباید بگوید این وظیفه مختص و در شأن من نیست چون نتایج منفی از زندگی مشترک بدست می آید و منجر به طلاق می شود .

دکتر حیدر سیاحی و دید روانشناسان به این سؤال پاسخ داد و گفت : سخت ترین کار در روانشناسی تغییر عقیده اس و هیچ کس نمی تواند عقیده و فکر طرف مقابل را عوض کند،زوجین نیز باید بدانند که تاکید هرکرام بر تغییر عقیده و فکر تنها به دعواهای کوچک و بزرگ تبدیل می شود و این عدم تفاهم و اصرار بر تغییر عقیده های هرکدام فروپاشی زندگی مشترک را به بار می آورد .حرمت همدیگه باید حفظ شود .

 

روانشناس برنامه همچنین می گوید: زوجین نباید زندگی خود را بر پایه باورهای دور و غیر قابل فکرکردن و محال بنا کند و دادن ریشه های جانبی به زندگی کاملا غلط است (تقاضای خانه های لوکس و آنچنانی،ماشین های مدل بالا،حقوق های غیر قابل وصف و …)همچنین زندگی ها نباید باهم مقایسه شود و گروه خای ضعیف و متوسط زندگی خود را به خاطر مقایسه کردن با گروههای پولدار و نمادی خراب کنند ،زیرا همه چیز زندگی مال و منال و مادیات نیست .

وی همچنین ادامه می دهد : خانواده های اسلامی توجه کنند و هوشیار باشند که این فیلم ها و سریالهای ترکی و هندی که اوقات خالی شما را پر کرده ،هیچکدام حقیقی نیست و تنها برای گمراه کردن شما و ساخته می شوند تا از سیره اهل بیت که همان ساده زیستی و مهریه کم فاطمه زهرا را فراموش کنید و سرگرم مادیات دنیا و مسائل پوچ دنیوی شوید و در آخر هیچ زندگی که بر پایه اینها بنا شده ،مستمر نمی ماند و از هم می پاشد که این پاشیده شدن زندگی شما مسلمانان أرزوی قلبی دشمنان است .و شما نباید این آرزو را محقق کنند.
دکتر سیاحی در ادامه اضافه کرد : دختران و خانواده ها نباید مهریه های آنچنانی و خانه های لوکس در همان ابتدای زندگی تقاضا کنند ،در واقع زندگی زناشویی بعد از ازدواج خوب است که زوجین مستقر و جدا زندگی کنند و مانند ماشین از سرعت کم شروع کنند و ساده زیستی را فراموش نکنند ، کم کم با همکاری زوجین و تفاهم می توانید زندگی خود را به مراحل پ درجات بهتری برسانند.

دکتر شمیل پور ابراز داشت :تک روی نباید صورت بگیرد و خانم باید همیشه در کنار همسرش باشد ،حتما موفق خواهند شد.همچنین داشتن باور بر اینکه خوب همسرداری کنند و مدیریت زندگی را در دست بگیرند، زن باید خوش اعتقاد باشد و آرامش را برای همسر خود بیاورد.

حجت الاسلام شمیل پور در ادامه افزود : خانواده ها بدانند که دخترانشان برای فروش نیست و ازدواج آنها را بخاطر شرایط سختی که می گذارند ،عقب نیاندازند .

دکتر حیدر سیاحی در خصوص بحث باورها و عقاید اشاره کرد و افزود: برای تداوم مسیر ازدواج از خرید جهیزیه آنچنانی و دادن هدیه هایی برای فامیل های عروس و فامیل های داماد دوری شود و این عقیده و رسم و رسوم کنار گذاشته شود و از ساده زندگی کردن شروع کنند و سیره اهل بیت را الگو قرار دهند و از سیره دروغین و نمادین اجنبی ها دوری کنند.

دکتر حیدر سیاحی به نکته مهمی اشاره و تاکید کرد :به شخص معتاد نباید زن داد و فکر نکنند که با زن گرفتن این شخص ،ترک می کند، اگر این شخص آمادگی ازدواج دارد، ابتدا ترک کند و کسب و کاری را برای خود فراهم کند و بعد برای ازدواج اقدام کند.

 

در این مراسم شاعران و مداحان اهل بیت حسین بتوک و مله جلال جلالی با اشعار و زیبای خودشان برنامه را گل باران کردند .

در آخر برنامه از نوعروسان دشت آزادگان ، خبرنگار نمونه و مسئول سایت دشت آزادگان وسوسنگرد سجاد چلداوی ،مسئولین مربوطه و امام جمعه شهرستان دکتر شمیل پور ،هیأت ولایت و آقای نصیری مجد، مسئول سالن آقای نعمانی و مسئول ارشاد ،و دست اندرکارانی که در اجرای این جشن همکاری داشتند ، همچنین مجری برنامه. که حتی در مشغله شخصی که داشتند و عازم سربازی بودند ، اجرا کردن برنامه را قبول کرده ، تقدیر تشکر شد و لوح یادبودی اهدا کردند.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری