۱۰:۱۸:۵۴ - چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برهم صالح: نظام حاکم در منطقه کردستان نیازمند تغییر است
نخست‌وزیر سابق منطقه کردستان عراق از نارضایتی شهروندان این منطقه از نظام حاکم در اربیل و ضرورت تغییر این نظام سخن گفت.

خبرگزاری فارس: برهم صالح: نظام حاکم در منطقه کردستان نیازمند تغییر است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برهم صالح» نخست‌وزیر سابق منطقه کردستان عراق و رئیس ائتلاف برای دموکراسی و عدالت از تغییر بزرگ در وضعیت کردها و ائتلاف‌ها و جدایی‌های جدید در عرصه سیاسی منطقه کردستان خبر داد و گفت که اربیل با وجود هشدارهای بین‌المللی و منطقه‌ای و کردی، باز همه‌پرسی را برگزار کرد.

وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» اظهار داشت: شهروندان کردستان به دلیل افزایش مشکلات و نیازهای موجود برای اصلاحات زیرساختی، از سیستم حکومتی در اربیل راضی نیستند. نظام حاکم در منطقه کردستان نیازمند تغییر است و وضعیت کنونی نمی‌تواند ادامه یابد.

برهم صالح که معاون دوم «جلال طالبانی» در حزب اتحادیه میهنی به شمار می‌رفت و اخیرا از این حزب جدا شده، گفت: تصمیم کردی در برگزاری همه‌پرسی نیازمند بازبینی و بازنگری در تحلیل‌هایی است که آن را خطا می‌دانند. ما موافق حاکمیت قانون اساسی برای مشخص شدن سرنوشت مناطق مختلف هستیم و تحمیل واقعیت روی داده هیچ فایده‌ای ندارد و باید بر اساس اصول قانونی و با گفت‌وگو همه مسائل را حل کنیم.

وی همچنین خواستار توقف درگیری‌ها و منازعات عبث شد و گفت که درگیری‌های خونین برای عراق مصیبت‌بار خواهد بود.

صالح تاکید کرد: نباید رویای استقلال کردها را نادیده گرفت اما وی معتقد است که باید از این همه‌پرسی عبور کرد و به طرح ابتکاری مرجعیت دینی پاسخ داد. اگر بغداد قدرتمند و مستقر نباشد، منطقه کردستان نیز در تنش و نگرانی خواهد بود.

این سیاستمدار منطقه کردستان عراق از دیدارش با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و رایزنی برای عبور از بحران ایجاد شده خبر داد و در ادامه به نقش ایران و کمک‌های آن به منطقه کردستان برای مقابله با خطر داعش اشاره کرد.

انتهای پیام/غ

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری