۱۷:۵۵:۴۹ - سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چذابه،طریق الحسین
مریض احوالانی بودند که  قدرت  و هزینه سفر به کربلا را نداشتند به نیت شفا در مرز چذابه در مواکب خدمت می کردند.

وقتی اجازه نصب مواکب به موکبداران و خادمین حسینی داده شد ،همه با شور و اشتیاق خاصی مواکب خود را نصب کرده و بعضی هم در حال نصب داربستها و مهیا کردن مایجتاج هستند تا بصورت کامل و بدون عیب و نقص به زائرین  اربعین خدمت کنند

 

در چذابه ،خدمت تنها پخت غذا  نیست و هرکدام با روشی خدمت می کند .بیشترین چیزی که به چشم می خورد ،آنهایی هستند که کفش های زائرین را واکس می زنند و بعضی پاهای زائرین را ماساژ می دهند که بعد از ماساژ به بوسیدن پاهای زائرین می رسد و حتی اگر زائر پای خود را می کشد اما خادمین حسینی بزور این پاهای خسته و خاک خورده را می بوسند .

 

تنها خدمتی که هیچ زحمتی ندارد اما اجر و ثوابش مانند دیگر وظایف زیاد است  ،کسی که اسپند دود می کند و قرآن گرفته تا زائر از زیر آنها رد شود .

 

آبرسانی ،پخت نان تازه ، شستشوی ظروف و استکانها … همه کوچک و بزرگ  مشغول فعالیت در مرز چذابه هستند تا در لیست خادمان امام حسین  ع ثبت شوند و امام در قیامت شفیع و ضامن آنه شود .

 

خانواده هایی در مسیر بین راهی سوسنگرد تا چذابه هستند که تا دیروز نانی برای خوردن نداشتند ولی در روزهای اربعین و رفت و آمد زائران از این مسیر خود را آماده کرده تا بهترین سفره پذیرایی را براب زوار اباعبدالله مهیا کنند ،حتی اگر شده نانی تازه و خرما  باشد . و همه با شوق و احساس خاصی این شبها و روزهای حسینی را سپری می کنند .

 

مهماننوازی مردم خوزستان که در این منطقه جمع شده اند در این روزها غوغایی به پا کرده  ؛ آنهم از نوع حسینی  ع و زینبی  س ،در چذابه و دیگر مرزها هرساله که زائران نه تنها از تمام ایران بلکه زائرانی می آیند از تمام جهان و همه دست به کار و فعالیت و خدمت رسانی می شوند تا این مسافران کربلایی خدایی نکرده با کم و کاستی مواجه نشوند .

در مسیر جانبازان  ۸ سال دفاع مقدس را دیدم  که باز هم با آن اوضاع سختی که دارند اماز باز هم به خدمت رسانی آمده اند .

مریض احوالانی بودند که  قدرت  و هزینه سفر به کربلا را نداشتند به نیت شفا در مرز چذابه در مواکب خدمت می کردند.

کودکانی که با آن دل پاکشان در مسیر چذابه  دستمال ، آب و سینی خرما در دست داشته اند .

یا پیرمردان و پیر زنان مدل زاویه ۹۰ درجه ای بودند ولی باز هم برای خدمت به زائران در بین جوانان و نوجوانان در مواکب حاضر شده اند .

بنر شهدای عزیزمان که در مسیر چذابه نصب شده اند ،حال و هوای این مسیر را کربلایی تر کرده اند .حسین است دیگر همه دیوانه و معشوق اویند .

 

نگارنده و عکاس : سجاد چلداوی

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری