۱۰:۴۸:۱۵ - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عادل آذر: کسری بودجه طرح تحول سلامت ۱۰ هزار میلیارد تومان است
رئیس دیوان محاسبات به تشریح عملکرد ۸ ماهه دولت در سال ۹۶ پرداخت.

عادل آذر

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در جریان ارائه گزارش ۸ ماهه تفریغ بودجه منتهی به آبان ماه سال جاری در جلسه امروز (سه‌شنبه ۳ بهمن) صحن علنی پارلمان اظهار داشت: اعدادی که در اینجا عرض می‌کنم اختلاف زیادی با اعدادی دارد که آقای نوبخت اشاره کردند و علت آن این است که آقای نوبخت گزارش ۱۰ ماهه عملکرد لایحه بودجه را ارائه دادند اما دیوان محاسبات به دلیل اینکه باید گزارش دقیقی از عملکرد را ارائه دهد گزارش ۸ ماهه اول را ارائه داده است.

وی افزود: ما در بخش منابع عمومی دولت در ۸ ماهه اول امسال ۸۴ درصد تحقق لایحه را داشته‌ایم همچنین در بخش تملک دارایی سرمایه‌ای که بخش عمده پروژه‌های عمرانی را شامل می‌شود تنها ۵۸ درصد تحقق لایحه مصوب سال ۹۶ را داشته‌ایم یعنی چیزی حدود ۴۲ درصد عدم تحقق داشته‌ایم که جای تامل دارد.

آذر با اشاره به درآمدهای مالیاتی دولت در سال ۹۶ گفت: ما در حوزه مالیاتی ۷۶ درصد تحقق لایحه داشته‌ایم که با احتساب جمع درآمدها  در این بخش ۲۹ درصد عدم تحقق را داشته‌ایم که مسئولیت عدم تحقق درآمدهای مالیاتی تماما به دولت بر می‌گردد چرا که دستگاههای نظارتی وابسته به دولت باید به دقت در بحث دریافت مالیات عمل می‌کردند.

رئیس دیوان محاسبات افزود: بخشی از عدم تحقق درآمدهای مالیاتی به شرکت ملی نفت و همچنین شرکت پالایش نفت اراک و ۵ هزار میلیارد نیز به پرداخت سود سهام نفت بر می‌گردد که باید دستگاههای نظارتی دولت به دقت به آن توجه کنند.

وی گفت: در بخش مالیات مستقیم عدم وصول به شرکت‌های دولتی بر می‌گردد که ۱۴ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

آذر همچنین درباره دیگر علل عدم تحقق درآمدهای مالیاتی افزود: ۴ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده و ۴ هزار میلیارد تومان دیگر در بخش حقوق گمرکی از مالیات وصول شده است.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به بحث واگذاری پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام به بخش غیردولتی گفت: متاسفانه در بخش پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام اقدام خوبی از سوی بخش خصوصی دیده نشده و تنها ۸ درصد از پروژه‌های عمرانی به شرکت‌های خصوصی واگذار شده است.

وی گفت: متاسفانه امروز اسناد خزانه و اوراق مشارکت از مسیر خود خارج شده‌اند و پیشنهاد ما این است که به جای انتشار اوراق مشارکت از صکوک اجاره‌ای استفاده شود.

آذر همچنین درباره عدم اجرای درست قانون در بانک‌ها گفت: بر اساس احکام ابلاغ شده به بانک‌های عامل و شرکت‌های تابعه از سال ۸۴ موظف شدند تا هر ساله یک سوم دارایی‌های خود را واگذار کنند که متاسفانه این احکام در بانک‌ها اجرایی نشده است.

رئیس دیوان محاسبات درباره حذف دهک‌های پردرآمد نیز گفت: اگر حذف دهک‌های پردرآمد به شکل جدی اجرا نشود تمام بودجه عمومی را باید به حقوق کارمندان دولت،‌ صندوق بازنشستگی و یارانه اختصاص دهیم.

وی همچنین درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح مبنای خوبی برای اجرا داشت اما در بحث وصول اعتبارات این انتقاد وجود دارد که اعتبارات اختصاص یافته به یارانه به اعتبارات پرداخت حقوق و دستمزد گره خورده است و طبیعی است که خزانه اولویت خود را پرداخت حقوق و دستمزد قرار می‌دهد که نتیجه این اقدام تحقق تنها ۴۰ درصد از اعتبارات اختصاص یافته به طرح تحول سلامت بوده است.

آذر افزود: هم‌اکنون کسری بودجه‌ای که در بخش طرح تحول سلامت برای داروخانه‌ها،‌ بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها وجود دارد حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم بسیار نگران‌کننده است.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری