۹:۴۴:۴۳ - چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نگاهی جدی به مشکلات جوانان(۱-ازدواج)
گرچه نمی توان همه ی انحرافات اخلاقی و بی بند و باری های جنسی جوانان را ناشی از افزایش سن ازدواج دانست، اما به یقین بخش عمده ای از این انحرافات جوانان ریشه در همین موضوع دارد. یکی از مبانی تحول در پژوهش های فرهنگی و اجتماعی موضوع ایجاد تحول در پژوهش های مربوط به 

گرچه نمی توان همه ی انحرافات اخلاقی و بی بند و باری های جنسی جوانان را ناشی از افزایش سن ازدواج دانست، اما به یقین بخش عمده ای از این انحرافات جوانان ریشه در همین موضوع دارد.

یکی از مبانی تحول در پژوهش های فرهنگی و اجتماعی موضوع ایجاد تحول در پژوهش های مربوط به  تنگناها و مشکلات جوانان است. در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی که هم آثار مخرب فرهنگی و اجتماعی دارد و تضعیف کننده فرهنگ و اعتقادات است، موضوع عدم رغبت جوانان به ازدواج و میل به زندگی تجرد گرائی و مجرد بودن است. البته این میل به نوبه خود باعث انحرافات و بی بندو باری های اخلاقی و فرهنگی در جامعه بویژه در بین دختران و پسران شده است.
تاثیر افزایش سن ازدواج در این انحرافات به قدری وسیع و گسترده است که تحقیقاتی مستقل، جدی و جدا می طلبد. گرچه نمی توان همه ی انحرافات اخلاقی و بی بند و باری های جنسی جوانان را ناشی از افزایش سن ازدواج دانست، اما به یقین بخش عمده ای از این انحرافات جوانان ریشه در همین موضوع دارد.
قدر مسلم این است که اقدامات پیشگیرانه در زمینه انحرافات اخلاقی و برنامه ریزی برای ازدواج آسان و کم هزینه در زمان و مکان مناسب در قدم اول به خود جوانان مربوط می شود که با پیروی از دستورات اسلامی مبنی بر اقدام بموقع برای ازدواج و مقاومت در برابر وسوسه های مخالفان این امر می تواند از خطرات احتمالی پیشگیری کند.
در مرحله بعد خانواده ها و سازمان های اجتماعی، بویژه دولت و مبلغان در مورد تسهیل امر ازدواج و تبلیغ آن نقش و مسئولیت خطیری را بر عهده دارند. در مرحله بعدی نیز والدین می توانند با اقدام بموقع برای ازدواج فرزندانشان و دست برداشتن از سخت گیری های بی مورد و جلوگیری از رسوم و سنت های غلط و برآورده کردن انتظارات و توقعات بجای فرزندان خود، زمینه های ازدواج به موقع را فراهم نموده و به مسئولیت دینی، اجتماعی و اخلاقی خود عمل کنند.
علاوه بر این در فرهنگ اسلامی بر تعاون اجتماعی، فرهنگی و تحصیلی و رسیدگی به امور جوانان تاکید شده و شارع نیز بخشی از بیت المال را برای ایجاد مقدمات و تسهیل امر ازدواج جوانان اختصاص داده است. به همین دلیل پیشنهاد می شود که همه دستگاه های فرهنگی و اقتصادی کشور، دولتی و غیر دولتی منابع و امکانات خود را در جهت فراهم نمودن زمینه های مساعد و سازماندهی امر ازدواج جوانان بسیج نمایند و همچنین سازمان های فرهنگی، مبلغان، حوزه های علمیه، رسانه ها و مطبوعات با برنامه های مناسب و جذاب و پیام دار برای پدران و مادران و جوانان (اعم از دختران و پسران) امر ازدواج را تبلیغ و از گسترش دامنه عوامل بازدارنده امر ازدواج ممانعت بعمل آورند.
این را باید بدانیم که هر یک از نهادهای اجتماعی و فرهنگی عهده دار وظایف و مسئولیت های مشخصی از کار کرد های جامعه را به عهده دارند. به طور طبیعی فرایند عملکرد این نهادها و نیز تعامل و همدلی بین آنها چگونگی حرکت یک جامعه برای تحقق پیشرفت یا پسرفت را مشخص می کند.
هر یک از این نهادها به طور مشخص مسئولیت حفظ و حراست از ارزش های فرهنگی، آرمان ها و ایجاد زمینه مناسب برای تسهیل امر ازدواج جوانان را بر عهده دارند. همان گونه که قبلاً گفته شد در فرهنگ اسلامی بر تعاون و رسیدگی به امور جوانان تاکید فراوان شده و بخشی از بیت المال به این امر اختصاص داده شده است.
رسانه ملی با توجه به ظرفیت ها، توانمندی ها و قابلیت های فراوانی که در زمینه گسترش فرهنگ اسلامی دارد، می تواند نقش بی بدیل و انحصاری در این امر را ایفا بنماید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصویری